topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Buharlı Ütü Neden Su Akıtır?

Tarih: 17.03.2023 01:43
Buharlı Ütü Neden Su Akıtır?
Ütünün olası su akıtma nedenleri nelerdir? Problem nasıl giderilir?

Ütüde Su Sızdırma Neden Olur?

Ütü işlemini kolaylaştıran buhar püskürtme özelliği, yanlış kullanımda su sızdırma sorununa da yol açabilir. Bunun, ütüde önemli bir soruna işaret edebileceğini aklınızda tutun. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız en kısa sürede duruma müdahale etmelisiniz. Öncelikle sorunun nedenini bulmanız gerekiyor. Peki, Buharlı Ütü Neden Su Akıtır ve sorunun çözümü için neler yapılabilir?

Su sızma sorunu ütünün tabanında ya da doldurma kapağında görülebilir. Problemin nedeni, suyun nereden aktığına bağlı olarak değişecektir.
 

Buhar Deliklerinde Kireç Var mı?

Su kireci, tabandan su akmasının en sık görülen nedenlerinden biri.

Özellikle kireç oranının yüksek olduğu bölgelerde şebeke suyu kullanmak, buhar deliklerinin kısa sürede kireçlenmesine yol açacaktır.
 

Sızan Su Kirli mi?

Ütü için parfümlü (kokulu) su kullanmamanızda yarar var. Bu tür sular, ütüye zarar verebilir. Parfümlü su, tabandan kirli bir sızıntıya neden olabilir.
 

Ütüde Buhar Püskürtmeyi Ne Sıklıkta Yapıyorsunuz?

Buhar püskürtme fonksiyonunu aralıksız kullanmak da tabandan su sızması sorununun sebebi olabilir. Sık buhar püskürtmek, tabanda su birikmesine yol açar. Biriken su ise bir süre sonra akmaya başlar. Böyle bir sorun yaratmamak için buhar püskürtmeyi aralıklarla yapmaya özen gösterin.
 

Ütüde Su Doldurma Kapağını Doğru Taktınız mı?

Su sızması doldurma kapağında görülüyorsa, kapak düzgün şekilde takılmamış olabilir. Kapağın nasıl takılması gerektiği konusunda gerekirse kullanım kılavuzundan yardım alın.
 

Ütü Deliklerindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Buharlı Ütü Neden Su Akıtır, öğrenmek, çözüm için neler yapılabileceği konusunda yol gösterici olacaktır.

Su sızıntısı, buhar deliklerinin kireçlenmesinden kaynaklanıyorsa, öncelikle kireci temizleyin ve sonrasında, ütü için musluk suyu kullanmamaya dikkat edin.

Kireci temizlemek için sivri ve ince uçlu bir nesneyle, deliklerdeki kireci dağıtın. Daha sonra su haznesinin yarıdan fazlasını suyla doldurun ve ütüyü en yüksek ısı ayarında çalıştırmaya başlayın. Su bitene kadar aralıklarla buhar düğmesine basarak deliklerin, kalan kireçten arınmasını sağlayın.

Ütünüzde kireç temizleme fonksiyonu varsa, bunu belirli aralıklarla kullanmayı ihmal etmeyin. Suyun kireç oranına bağlı olmakla beraber, kireç temizleme fonksiyonunu iki haftada bir kullanarak, buhar deliklerini koruyabilirsiniz.

Kireç çözme konusunda en son teknolojilere sahip olan Arçelik Buharlı Ütü modellerini tercih ederek olası yaşanacak problemlerinizi en asgari düzeye çevirebilirsiniz. indirebilirsiniz.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...