topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Arçelik Su Sebili Nasıl Temizlenir?

Tarih: 17.03.2023 00:38
Arçelik Su Sebili Nasıl Temizlenir?
Sebili güvenle kullanabilmek için periyodik temizliği aksatmamanız gerekiyor.

Su Sebiliniz Temiz mi?

Soğuk ve sıcak su elde etmenin en pratik araçlarından olan su sebillerini uzun süre güvenli şekilde kullanmak, temizliğin yeterli sıklıkta yapılmasıyla mümkün. Arçelik Su Sebili Temizleme işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi, bu konuda profesyonel yardım da alabilirsiniz.

 

Arçelik Sebil Temizliğini Kendiniz Nasıl Yapabilirsiniz?

Piyasada sebil temizliği için özel olarak üretilmiş solüsyonları kolayca bulabilirsiniz. Kaliteli ürünler, sağlık kurallarını ihlal etmeden, yeterli bir temizlik gerçekleştirmektedir.

Bununla birlikte, doğal yöntemlerden yanaysanız, insan sağlığı için risk içermeyen asidik özelliğe sahip bir madde olan sirkeyi kullanabilirsiniz. Sirkeyle temizlik için, damacananın üçte ikisini su, kalanını sirke ile doldurun. Bu damacanayı sebile yerleştirin ve sebilin fişi takılı haldeyken her iki musluğu da açın. Böylece sirkeli su, sebilin haznelerine dolacak, bütün sisteme ulaşacaktır. Cihazı bu halde birkaç saat bırakın. Ardından duru su dolu damacana yerleştirip, muslukları açarak cihaz içinin durulanmasını sağlayın. Sistem sirkeden tamamen arınana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

 

Profesyonel Yardım Alabilirsiniz

Yukarıda bahsedildiği şekilde bir temizlik hayli etkili olmakla beraber daha etkin ve profesyonel sonuçlar için uzman desteği almayı tercih edebilirsiniz.

Profesyonel firmalar, usulüne uygun bir temizlik gerçekleştirir. Bunların çalışma şeklinde genellikle su sebilinin kazanları ve iç bölümdeki hazne, basınçlı sıcak buharla temizlenir. Basınçlı sıcak buharın yanı sıra, "ozon” gazı da kullanılmaktadır. Sebildeki suyun ozonla dezenfekte edilmesinin ardından, bu su musluklardan akıtılarak, bütün sistemin temizlenmesi sağlanır.

 

Sert Kimyasal Kullanımından Kaçının

Temizliği kendiniz yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kimyasal kullanımından kaçınmak. Bulaşık deterjanı gibi kimyasallar, cihazın içine kolayca ulaşılmadığı için ardında kalıntı bırakacaktır.

Su sebili için gelen firmanın da bu tür maddeler kullanmadığından emin olun. Bu konuda profesyonel hizmet sunan firmalar basınçlı buhar ve ozon gazı kullanarak dezenfeksiyonu gerçekleştirir. Ozon, 3 oksijen atomundan müteşekkil bir kimyasal bileşiktir. Ozonu sebil temizliği için uygun kılan iki önemli özellikten bahsedilebilir; güçlü bir dezenfektan olması ve herhangi bir kalıntı bırakmadan kısa sürede havaya karışması. Sert kimyasallardan çok daha etkili bir temizlik gerçekleştiren ozon, uygulandıktan sonra havaya karışır, ardında koku, mekanik artık, tat vs. bırakmaz.

 

Arçelik Sebil Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Yeterli ve düzenli temizlik yapılmadığı takdirde sebillerin içi bazı bakterilerin üremesi için oldukça elverişli bir ortam haline gelir. İdeal olanı, cihazın üç ayda bir dezenfekte edilmesi. Fakat kullanım sıklığı yüksekse her ay temizlik yapılması daha uygundur.

 

Yeterli Temizlik, Güvenilir Ürün

Sağlıklı su için temizliğin yanı sıra, yüksek kalite standartlarını karşılayan ürünleri kullanmaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Pratik ve güvenli kullanım sunan Arçelik Su Sebiliçeşitlerini online mağazamızdan inceleyebilirsiniz.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...