topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

İnoks Yüzeyleri Temizlerken Bunlara Dikkat Edin

Tarih: 17.03.2023 00:36
İnoks Yüzeyleri Temizlerken Bunlara Dikkat Edin
İnoks malzemeyi temizlerken dikkatli olmamak, eşyaların yüzeyine zarar verebilir. Doğru temizlik yöntemleri için materyali biraz daha yakından tanımak gerekiyor.

İnoks Nedir?

Mutfak eşyası alışverişi söz konusuysa bu sözcüğü mutlaka duyarsınız. Beyaz eşyadan çatal bıçağa, pek çok eşyada karşımıza çıkan Inox ya da İnoks tanımı ne anlama gelmektedir?

İnoks, paslanmaz özelliğe sahip çelik materyal için kullanılan teknik bir kelime. Bu yüzey, çeliğe en az %10 oranında krom eklenerek elde edilir. Kromun meydana getirdiği pasif oksit tabakası, materyalin paslanmasını önler.

 

Neden Inoks?

İnoks malzemenin başlıca avantajı elbette paslanmaz yapısı. Su ve havadaki oksijenle etkileşim, bu malzemelerde oksitlenmeye neden olmaz.

Paslanmaz çelik yüzeyler ısıya ve aşınmaya dayanıklı yapılarıyla da kullanıcılara avantaj sunmakta. Bu özellikleriyle inoks, özellikle mutfakta oldukça kullanışlıdır. Bunların yanı sıra, kendisine özgü parlak görünümü de, dekorasyona kattığı şıklıktan dolayı bir tercih nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, İnoks Yüzeyler Nasıl Temizlenir? Inox temizliğinde nelere dikkat etmek gerek?

 

İnoks Eşyalarda Hangi Temizleyiciler Kullanılmalı?

Paslanmaz çelik yüzeylerin temizliği için sert kimyasallara gerek yok. Bu tür ürünler gerekli olmadıkları gibi, aynı zamanda yüzey için zararlıdır.

Profesyonel sonuçlar için paslanmaz çelik yüzeylere özel olarak geliştirilmiş temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bulaşık deterjanıyla da etkili bir temizlik gerçekleştirmeniz mümkün.
 

İnoks Yüzeyleri Silerken Dikkatli Olun

Silme işlemini yanlış yapmak, yüzeyin çizilmesine neden olabilir. İnoks yüzeyler, yatay ya da dikey sıralanmış taneciklerden meydana gelir. Bu sebeple, silme işlemini dairesel hareketler yerine, taneciklerin sıralanma yönüne göre doğrusal şekilde yapın. Bu, yüzeyin zarar görmesini önleyeceği gibi, lekelerin daha kolay çıkmasını da sağlayacaktır.

Silerken sert yapılı bezler kullanmamaya özen gösterin. Bulaşık süngeri kullanacaksanız, sert kısım yerine, yumuşak olan yüzeyle silme işlemini gerçekleştirin.

 

İnoks Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Gereği gibi temizlenmiş bir inoks yüzey, kendi doğal ışıltısını yansıtır. Daha fazla parlaklık istiyorsanız piyasada paslanmaz çelik yüzeylere özel geliştirilmiş cilalar bulabilirsiniz. Bebek yağı da kullanıcılar arasında inox yüzeyleri parlatmada sıkça kullanılan, etkili ve zararsız alternatiflerden. Bununla beraber, daha uzun süreli ve daha etkili parlaklık için cilaların daha iyi işlev gördüğü söylenebilir.

 

Leke Tutmayan İnoks

İnoks Eşyalar Nasıl Temizlenir sorusu irdelenirken, temizliği kolaylaştıran teknolojilerden de bahsetmek gerekiyor.

Arçelik ürünlerde kullanılan leke tutmayan inoks materyal, bu özel teknolojilerden biri. Parmak İzi Bırakmayan İnoks yüzeyler temizliği çok daha kolay hale getirmekte.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...