topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Neden Buhar Kazanlı Ütü?

Tarih: 17.03.2023 00:14
Neden Buhar Kazanlı Ütü?
Ütü satın alırken seçeneklere artık buhar kazanlı ütüler de eklendi. Peki, buhar kazanlı ütü nedir ve hangi farklı özellikleri sunar?

Arçelik Buhar Kazanlı Ütü Nedir?

Buharlı ütülerin hayatımıza girip ütüleme işini büyük ölçüde kolaylaştırması, bu konuda adeta devrim niteliğinde bir gelişme olmuştu. Kumaş üzerindeki kırışıklıkların hızlı ve etkin şekilde düzelmesi için kumaş üzerinde ihtiyaç duyulan nemi pratik şekilde sağlayan buharlı ütülerin yanı sıra piyasada artık Buhar Kazanlı Ütüler de mevcut.

Konuyla yakından ilgilenmemiş kullanıcılar için buharlı ütü ve buhar kazanlı ütü, ilk etapta kulağa farklı gelmiyor. Fakat elbette isimden de anlaşılacağı üzere, buharlı ütülerde buharı sağlayan su cihazın içinde yer alırken, buhar kazanlı ütülerde su, cihazın altında bulunan ayrı bir parça olan kazana koyularak kullanılır. Bu fark, ütüleme işleminin niteliğini değiştirmekte.

 

Buharlı Ütü mü, Buhar Kazanlı Ütü mü?

Buhar kazanlı ütüler, buharlı ütülere alternatif, hatta rakip olarak görülse de aslında gerçek bu değil. Rasyonel bir değerlendirme yapıldığında her iki türünün birbirini tamamlayıcı olduğu açıkça görülebilir. Biri diğerinden daha üstün olmayan bu ütü çeşitleri, farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde özelleşmişlerdir. İkisi arasında seçim yaparken kendi ihtiyaç ve beklentilerinizi göz önüne almalısınız.

Buhar kazanlı ütüler, normal buharlı ütülerin aldığı su miktarının yaklaşık olarak 3 katını alır. Bu özellik, buhar kazanlı ütülerin buharlı ütülere göre daha hızlı sonuç vermesinin nedenlerinden. Sağladıkları yoğun buhar, kırışıkların çok daha hızlı açılmasını sağlar.

Söz konusu ev kullanımıysa, her iki türün de bulundurulmasında fayda var. Buhar kazanlı ütüler, ütülenmesi gereken fazla miktarda ve/veya geniş hacimli parçalar varken oldukça işe yarardır. Kırışıklığı zor açılan kumaş türleri için de buhar kazanlı ütüleri tercih edebilirsiniz. Buharlı ütüler ise daha hafif yoğunluktaki ütüleme işlemi için pratik kullanım sağlayacaktır.

 

Buhar Kazanlı Ütülerde İleri Teknolojiler

Arçelik Buhar Kazanlı Ütüler, üstün kullanım deneyimi sağlayacak özel sistemler sunuyor. Yüksek performansla kırışıklıklar hızla açılırken, kumaşın zarar görmemesi de önemli bir detay. Uygun teknolojilerle desteklenmezse, buhar ve yüksek ısı seviyesi kumaşın lif yapısına zarar verir. Cross Steam teknolojisi bu riske karşı geliştirilmiş teknolojilerden. Bu sisteme sahip ütülerde buhar kanalları labirent şeklindedir ve cihaz tabanı çapraz delik tasarımına sahiptir. Böylece buhar kumaşa direkt püskürtülmez, eğimli bir açıyla iletilir. Bu, buharın ve yüksek ısının zarar verici bir etki meydana getirmesini önler.

Ütüleyeceğiniz farklı kumaş türleri farklı ısı seviyelerini gerektirir. Hangi kumaşta hangi ısı ayarını kullanmanız gerektiğine bırakın, ütünüz karar versin. Eco Smart Mod teknolojisine sahip Arçelik buhar kazanlı ütüler, ütüleme için doğru sıcaklık ve buhar ayarını otomatik olarak yapar.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...