topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Tarih: 17.03.2023 00:34
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kötü kokuyla etkin şekilde mücadele etmek için basit önlemlerden ve ileri teknolojiden yararlanabilirsiniz.

Buzdolabında Kötü Koku Nedenleri Nelerdir?

Sorunu çözmenin en önemli adımı sorunun nedenini tespit etmektir, çünkü sebep, çözümü içinde taşır.

Rahatsız edici koku, buzdolaplarında sık sık karşılaşılan problemlerden biri. Bu problemle baş etmek için öncelikle kokunun kaynaklarını bilmelisiniz. Buzdolaplarında kötü koku yaratan sebeplerin başında bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuş gıdalar gelmekte. Çürümüş meyveler, son tüketim tarihi geçmiş çeşitli gıdalar ve ağzı açık bulundurulan bozulmuş yemekler çok kısa sürede cihazın içindeki havanın kalitesini düşürür.

Gıda kokularının birbirine karışması da hoş olmayan koku yaratabilir. Bozulmuş gıda olmadığı halde kötü koku varsa, sebeple ilgili ihtimaller arasında bunu da göz önüne almalısınız.

Yeterli performansı gösteremeyen hava filtresi de cihazın içini ferah tutamayacağı için kokuya sebep olacaktır. Bunların yanı sıra, buzdolabının içine sızan, damlayan yemek suyu, düşmüş yiyecek kalıntısı zamanla kaçınılmaz olarak koku problemini doğurur.

Rutin temizlik elbette bu soruna karşı alınacak en önemli tedbir. Bununla birlikte, günümüz teknolojileri, temizlik ve bakımı son derece kolay hale getiren özellikler sunuyor. Kullanımı her boyutuyla kusursuz hale getiren Arçelik Buzdolabı Modelleri, temizlik ve bakım konusunda kullanıcı sorumluluğunu azaltan teknolojilere sahip.

 

Buzdolabında Kötü Kokuyu Önleyecek Basit Tedbirler

Buzdolapları gıdalarda bozulmayı önlemez, sadece bozulmaya giden süreci uzatır. Dolayısıyla buzdolabındaki çabuk tüketilmeyen gıdaların ne durumda olduklarını sık sık kontrol etmeli, çürümüş, bozulmuş yiyecekleri bekletmeden atmalısınız.

Bozulmuş olmasalar bile, gıdaların doğal kokularının birbirine karışması, hoş olmayan bir koku ortaya çıkarabilir. Bu soruna karşı özellikle yemekleri ağzı kapalı halde muhafaza etmek gerekiyor. Bu, koku problemi için olduğu kadar hijyen ve sağlık için de zorunlu bir önlem.

Koku, hava filtresinin işlevini gereği gibi yerine getirmemesinden kaynaklanıyorsa yetkili servisle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin.

Buzdolabınızın içini periyodik olarak uygun şekilde temizleyin. Bunun için sert kimyasallar içermeyen temizlik ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Kimyasal kullanmaktan yana değilseniz, karbonatlı suyla nemlendirilmiş bir bezle silmek suretiyle de etkin bir temizlik gerçekleştirmeniz mümkün.

 

Arçelik Buzdolabı Koku Giderme Teknolojisinden Yardım Alın

Arçelik buzdolaplarında yer alan Koku Giderme Teknolojisi ile kötü koku sorunu büyük oranda azalıyor. Zararlı gaz ve kimyasal madde üretmeden çalışan sistem sayesinde, cihaz içindeki koku %90’a kadar azalmaktadır.
 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...