topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Arçelik Derin Dondurucuda Neler Saklanır?

Tarih: 17.03.2023 01:25
Arçelik Derin Dondurucuda Neler Saklanır?
Hangi gıdaları Arçelik Derin Dondurucuda, nasıl saklayabilirsiniz? Peki, derin dondurucuda saklanmaması gereken gıdalar neler?

Arçelik Derin Dondurucuyla Uzun Süreli Tazelik

Gıdaları uzun süre taze tutmak, mutfakta para tasarrufu, zaman tasarrufu ve sağlıklı gıda tüketimini mümkün kılmak anlamına geliyor.

Gıdaları mevsimindeyken satın alıp, yılın diğer dönemleri için derin dondurucuda saklayarak önemli ölçüde maliyet tasarrufu yapabilirsiniz, zira mevsiminde değilken yetişmesi için özel koşulların gerekli olması, gıdanın fiyatını arttırır. Bu yöntem, orijinal lezzeti yılın her dönemi ulaşılabilir kılmak için de önemli. Mevsimi dışında yetişen gıdalar, lezzet konusunda beklenen performansı göstermeyebilir. Kendi dönemlerinde alınıp, derin dondurucuda uygun şartlar altında saklandıklarında, gıdaları her mevsim gerçek lezzetleriyle tüketmek mümkün olacaktır.

Yiyecekleri yarı pişirip ya da pişirmeye hazır hale getirip derin dondurucuda saklamak ise büyük zaman tasarrufu sağlayacaktır. Özellikle davetsiz misafirler söz konusu olduğunda bu hazırlık çok yardımcı.

Peki, Arçelik Derin Dondurucuda Neler Saklanırve muhafaza işlemi hangi koşullarda gerçekleştirilmelidir?

 

Arçelik Derin Dondurucuda Saklanmaya Uygun Gıdalar

Pek çok gıdayı derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Burada, sık kullanılan yiyecekler ve uygun saklama koşullarından bahsedilecektir.

Birçok yemeğin yapımında ihtiyaç duyulduğundan yılın her dönemi mutfakta olması gereken domateste ancak, yaz aylarında orijinal tada ulaşmak mümkün. Domatesi kendi lezzetiyle kışa da saklamak için derin dondurucudan yararlanabilirsiniz. Püre haline getirip veya doğrayarak çiğ halde derin dondurucuya koymak, yemeklerde kullanılacak domates için uygundur.

Maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeleri doğrudan derin dondurucuya koymak pörsüme ve tadın bozulması sorunlarını doğurabilir. O yüzden bunları, üzerine zeytinyağı dökerek saklamanız gerekiyor.

Patlıcan çiğ haldeyken düşük sıcaklıktan olumsuz etkilenecektir. Patlıcanı derin dondurucuya yerleştirmeden önce közleyin veya kızartın.

Derin dondurucuda en çok saklanan diğer gıdalardan süt mısırı, taneleri ayıklayıp haşlayarak, bezelyeyi haşlayarak veya çiğ halde, taze fasulyeyi haşlayarak veya domatesle kavurarak, bamyayı ise limonlu suda bekletip domatesle kavurarak veya çiğ halde derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Gerektiğinde pratik şekilde kurabiye hazırlamak için, kurabiye hamurunu da birkaç kat streç filme sarak muhafaza etmeniz mümkün. Meyveleri ise derin dondurucuya yerleştirmeden önce çekirdeklerini çıkararak dilimleyin.

 

Hangi Gıdalar Arçelik Derin Dondurucuda Saklanmaz?

Derin Dondurucuda Neler Saklanır sorusu, derin dondurucuda saklanmaması gereken gıdalar konusunu da gündeme getiriyor.

Süt ve süt ürünleri çok düşük sıcaklıklardan genellikle olumsuz şekilde etkilenir. Direkt tüketilecek yoğurt ve sütü derin dondurucuda saklamayın. Ancak tarif içinde kullanılacaklarsa, derin dondurucuda muhafaza, büyük bir sorun yaratmayacaktır.

Konserve hazır yiyecekleri de derin dondurucuya koymamanız gerekiyor. Bunların içindeki su, düşük ısı sebebiyle genleşerek, kutunun patlamasına neden olabilir. Kabuklu çiğ yumurtada da sıvının genleşip kabuğu çatlatması ihtimali söz konusudur.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...