topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

Elektrikli Süpürge Bakımı Nasıl Yapılır?

Tarih: 17.03.2023 00:35
Elektrikli Süpürge Bakımı Nasıl Yapılır?
Periyodik bakım, cihazı uzun süre yüksek performansla kullanmayı mümkün kılar. Peki, Elektrikli Süpürge Bakımında nelere dikkat edilmeli?

Elektrikli Süpürgelerde Düzenli Temizlik

Elektrikli süpürgelerin performansı ve kullanım ömrü üzerinde periyodik temizliğin etkisi hayli fazla. Bakımı düzenli olarak gerçekleştirilmeyen cihazlarda kısa sürede performans kaybı gözlenecektir. Elektrikli süpürgenizi uzun süre sorunsuzca kullanmak için dikkat etmeniz gereken noktalar söz konusu.

 

Kullanım Kılavuzunu Mutlaka Okuyun

Kullanım kılavuzu ürünün bakımı ve temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda başvuracağınız ilk -ve birçok durumda tek- kaynak. Bu kitapçıkları incelemek için birkaç dakika ayırmaktan kaçınmak size, üründe arıza veya performans kaybı olarak yansıyabilir, pahalıya mal olabilir.

Motor filtresi nerededir, nasıl çıkarılır, nasıl temizlenir, elektrikli süpürge aparatları ve elektrikli süpürge başlığının temizliği gibi konularda doğru ve yeterli bilgi, kullanım kılavuzlarında mevcuttur. Her bir parçayı temizlemeden önce kılavuzda ilgili bölümü incelemenizde fayda var.

 

Elektrikli Süpürge Filtre Temizliğini İhmal Etmeyin

Elektrikli Süpürge Temizliği için  en önemli ama en çok ihmal edilen bölümlerinden biri filtre temizliği. Motoru toz gibi yabancı maddelerden koruma işlevi gören bu filtrelerin bazıları yıkanabilirken bazıları yıkanmayan özelliktedir. Kullanım kılavuzundan filtrenin yıkanabilir olup olmadığını öğrenmelisiniz. Yıkanabilir filtreler, sık sık musluk altında yıkanmak suretiyle temizlenmeli ve tamamen kuruduktan sonra yerine takılmalı. Yıkanmayan filtrelerin ise periyodik olarak yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Elektrikli Süpürgenizin Emiş Gücü Azaldı mı?

Elektrikli süpürgenin performansındaki düşüşün en yaygın sebepleri; süpürge başlığı, hortum gibi parçaların tıkanmış olması ya da toz haznesinin/ toz torbasının aşırı doluluk oranına ulaşmasıdır.

Öncelikle toz torbasını veya tozun hapsedildiği hazneyi kontrol edin. Toz torbalı elektrikli süpürgelerde torba dolmuşsa, çıkarılıp yenisiyle değiştirilmeli. Toz torbasız elektrikli süpürgelerde ise haznenin temizliği düzenli olarak yapılmalı. Kullanıcılar toz haznesini her yıkamadan sonra boşaltıp temizlemek yerine, temizlik için haznenin yeterince dolmasını bekleme eğilimindedir. Fakat haznenin içi toz dolu halde beklemesi, bakteri üremesi ve koku problemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Hazneyi her kullanımın ardından temizlemek, hijyen kurallarını ihlal etmemek ve kötü koku oluşmasını önlemek adına önemli.

Yeni toz torbasına ya da temiz toz haznesine rağmen toz emiş gücü düşükse, boruda ve süpürgenin emici başlığında tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Borunun içini kontrol etmek görece kolaydır, fakat süpürge başlığının tamamen temizlenmesi biraz daha vakit ayırmayı gerektirebilir. Peki, Elektrikli Süpürge Başlığı Nasıl Temizlenir?

Kullanım kılavuzu, burada da başvurmanız gereken ilk kaynak. Kılavuz, başlıkta hangi parçaların çıkarılabilir olduğunu gösterecektir. Detaylı bir temizleme işlemi için çıkarılabilen tüm parçaları çıkarın. Parçaları, kenar ve köşelere biriken tozdan arındırın.

 

 

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...