topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir?

Tarih: 17.03.2023 01:27
Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir?
"Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir?" noktasında her bir parça, kendine özgü temizlik koşullarını gerektiriyor.

Elektrikli Süpürge Bakımı

Elektrikli süpürgenin yüksek emiş gücüyle, verimli şekilde çalışmaya devam edebilmesi için, belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Toz haznesi, toz torbası, filtre gibi parçalarla ilgili bakım ve temizlik şartları sağlanmadığı takdirde, cihazın performansı düşecektir.

Peki, Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir? Temizlik sırasında hangi parçada, nelere dikkat edilmeli?

 

Tozun Haznesi Bakımı

Tozun toplandığı bölümün türüne göre elektrikli süpürgeler, Toz Torbalı Süpürge ve Toz Torbasız Süpürge şeklinde iki ana gruba ayrılabilir. Bu türlerin her biri kendine özgü temizlik yöntemleri gerektiriyor.

Toz torbalı cihazlarda, torba doldukça yenisi ile değiştirilmeli. Bunlarda kullanacağınız yeni torbanın, cihaza uyumlu olmasına dikkat edin.

Toz torbasız elektrikli süpürgelerde ise tozun toplandığı hazne, doldukça boşaltılmalı. Bu işlemi yaparken tozun etrafa yayılmasını mümkün olduğunca önleyin. Arçelik elektrikli süpürgelerde bulunan TrayClean özelliğine sahip hazneler, tozu çevreye yayılmadan tek tuşa basarak çöpe tahliye edebilmeyi sağlar.

Yeni toz torbasını takarken ya da boşalttığınız toz haznesini yerine takarken ilgili bölümün yerine tam olarak oturduğundan emin olun. Aksi halde, çalışma sırasında motor zarar görebilir.

 

Elektrikli Süpürge Filtresinin Bakımı

Filtre, temizliği hiçbir suretle ihmal edilmemesi gereken önemli parçalardan. Filtre temizliğini yapmadan önce, filtrenin türünü öğrenmelisiniz. Bazı filtreler yıkanabilir özelliktedir, bazıları ise kesinlikle suyla temas ettirilmemelidir.

Yıkanabilir filtreleri akan su altında temizleyebilirsiniz. Bu noktada, suyun soğuk olmasına dikkat edin. Çok sıcak su filtreye zarar verebilir. Akan su altında yıkamak, yıkanabilir filtreler için genellikle yeterli gelmekte. Bu sebeple, filtreye zarar verme ihtimali olan deterjan gibi kimyasal temizleyicileri kullanarak riske girmenize gerek yok. Yıkadığınız filtreyi yerine tekrar takmak için kesinlikle tamamen kurumasını bekleyin.

Yıkanabilir özellikte olmayan filtreleri ise yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla ya da çöp kovasının kenarına vurarak tozdan arındırabilirsiniz.
 

Elektrik Süpürgesi Başlığı Temizliği

Emici başlığın temizliği ile ilgili en önemli konu, uç kısmına dolanan iplik ve saç telleridir. Bunları her kullanımdan sonra temizlemeniz, birikmelerini önleyerek temizlenmesi zor bir pisliğin ortaya çıkmasını engeller. Saç telleri elle temizlenemeyecek kadar çok ve sık şekilde dolanmışsa, makas kullanarak temizleme işlemini gerçekleştirin.

 

Yardımcı Aparatlar

"Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir?" sorusu, yardımcı aksesuarların temizliğini de kapsıyor. Farklı formlardaki uçlar, süpürge borusu gibi parçaları, nemli bezle silerek temizleyebilirsiniz. Yıkanmaya uygun olanları ise musluk altında yıkayın. Suyla yapılan temizlikten sonra parçayı yeniden kullanmak için tamamen kurumasını bekleyin.

Cihaza özel temizlik şartlarını kullanım kılavuzundan bulabilirsiniz. Bu nedenle, kullanım kılavuzunu incelemeyi ihmal etmeyin.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...