topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

Gıdalar Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Tarih: 17.03.2023 00:39
Gıdalar Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?
Uzun süreli tazelik ve sağlıklı tüketim için gıda gruplarına özel saklama koşullarını sağlamalı ve fark yaratan teknolojilerden yardım almalısınız.

Gıdaları Hangi Koşullarda Saklamalısınız? 

Uygun saklama koşulları, gıda grupları arasında değişkenlik gösterecektir. Bunun sebebi, farklı yapısal özellikler. Uzun süreli tazelik için gıdaları yakından tanımalısınız. Böylece, buzdolabında daha uygun korumanın nasıl sağlanacağı konusunda doğru bilgiyi edinmiş olursunuz.

 

Yumurta İçin Uygun Saklama Koşulları

Mutlaka buzdolabında muhafaza edilmesi gereken gıdalardan biri yumurta. Yumurtada bozulma süreci görece hızlı işler. Bu nedenle, tek seferde alacağınız yumurta miktarı, kısa sürede tüketebileceğiniz kadar olmalı. Aldığınız yumurtaların tamamını birkaç günde bitiremeyecekseniz bunları buzdolabının kapısında değil, daha soğuk bölmelerinde saklayın, zira kapı, diğer bölümlere göre daha az soğuktur.

 

Süt ve Süt Ürünleri İçin Uygun Saklama Koşulları

Ambalajını açtıktan sonra sütü mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Yumurtada olduğu gibi sütte de, kısa sürede tüketilemeyecek ürünü, buzdolabının kapısı yerine daha soğuk kısımlarında saklamanız gerekiyor.

Havaya ve neme maruz kalınca hızlı şekilde küflenen peynir türlerini streç filme sararak saklayın. Tereyağı da havayla temas etmemesi gereken süt ürünlerinden. Ürünün kendi ambalajı hava aldırmayan bir koruma sağlıyorsa, tereyağını ambalajı içinde bulundurun. Aksi takdirde, herhangi bir saklama kabını tereyağını muhafaza etmek için kullanabilirsiniz.

Peynirin "donmadan” yeterli soğuklukta kalması gerekiyor. Buzdolabının çok soğuk bölümleri özellikle beyaz peynir ve süt gibi ürünlerin buzlanmasına/donmasına neden olacaktır. Arçelik Buzdolabı Modellerinde bulunan Kahvaltılık 00 Bölmesi, minimum sıcaklık dalgalanmaları için optimize edilmiş hava akışına sahip. Bu özellik, kahvaltılık ürünlerin donmadan uygun soğukluk seviyesinde kalmasını sağlar.

 

Et İçin Uygun Saklama Koşulları

Çiğ etin üzerinde bakteri bulunma olasılığı yüksektir. Dolayısıyla çiğ eti, pişmeden tüketilen meyve gibi gıdalardan uzak tutmak gerekiyor. Bunun için çiğ eti paketleyerek saklayın. Bu, bakteri yayılmasıyla birlikte, etin suyunun etrafa dağılmasını da önler.

 

Sebze ve Meyveler İçin Uygun Saklama Koşulları

Meyveleri ve sebzeleri buzdolabına kuru halde, yani yıkamadan yerleştirin. Yıkama sonrası gıda üzerinde kalan nem, çürüme sürecini hızlandıracaktır.

Kısa sürede çürümeye meyilli yeşil yapraklı sebzeleri daha uzun süre taze tutmak için üstün teknolojilerden yardım alabilirsiniz. Arçelik buzdolaplarında yer alan Arçelik Mavi Işık Teknolojisi, buzdolabının içinde doğadakine benzer bir ortam oluşturur. Böylece sebze, doğadaymış gibi fotosentez yapmaya devam ederek daha uzun süre taze kalır.

Gıdaları sağlıklı şartlar altında uzun süre taze tutan teknolojilerle donatılmış Arçelik buzdolabı modellerini online mağazamızdan inceleyebilir, indirimli Arçelik Buzdolabı Fiyatlarından yararlanabilirsiniz.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...