topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

Hangi Kombi Alınmalı?

Tarih: 17.03.2023 01:40
Hangi Kombi Alınmalı?
Kombinin sağladığı avantajlarından gerçek anlamıyla faydalanabilmek için Kombin Satın Alma aşamasında nelere dikkat edilmeli?

Arçelik Kombi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Mekânı ısıtmada ve/ veya sıcak su sağlamada kombi, kullanışlı, pratik bir alternatif. Peki, kombi avantajlarından gerçekten yararlanabilmek için nelere dikkat edilmeli?
 

Uygun Kombi Modeli Seçimi

"Hangi Kombiyi Almalıyım?" sorusuna cevap aramaya, kombi türlerini tanıyarak başlayın. Günümüzde bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üç farklı kombi çeşidi mevcuttur.

Bacalı kombiler, konvansiyonel çalışma sistemine sahip türlerdir. Bunlar, gazı yakarak enerjiye çevirir, ortaya çıkan atık gaz, baca vasıtasıyla dışarı atılır.

Hermetik kombilerde çalışma sistemi, bacalı olanlara benzer, fakat bunlarda yanmayı sağlayan hava, bir fan yardımıyla dışarıdan temin edilir. Yanma sonrası oluşan atık gaz da aynı sistemle dış atmosfere atılır. Bu çalışma prensibinden dolayı hermetik kombilerin, bacalı kombilere kıyasla daha güvenli bir kullanım sağladığı söylenebilir.

Yoğuşmalı Kombiler ise son yılların en çok tercih edilenlerinden, zira diğer türlere göre çok daha verimli şekilde çalışırlar. Bunlarda yanma sonucu oluşan su buharı, atık gaz sıcaklığı düşürülerek suya dönüştürülür. Bu su, radyatörlere iletilir.
 

Kombi Kapasitesi Nedir?

Günümüzde kombiler için üç farklı ısıtma kapasitesi söz konusudur. Bunlar; 20000 kcal/ h, 26000 kcal/h ve 30000 kcal/h. Bu kapasiteler arasında seçim yaparken; alan genişliği, alanın bulunduğu cephe ve kat ile alandaki ısı izolasyonu durumunu değerlendirmeniz gerek.
 

Kaç m2'ye Kaç kW kombi?

Elbette, ısınacak alanın hacmi arttıkça, gerek duyulacak ısıtma kapasitesi de artacaktır. Diğer şartlardan bağımsız olarak;

160 metrekare ve altı genişlikler için 20000 kcal/h,

160 metrekare ve 200 metrekare arasındaki genişlikler için 26000 kcal/h,

200 metrekare ve üzeri genişlikler için ise 30000 kcal/h kapasite yeterli olacaktır.
 

Mekânın Bulunduğu Cephe

Kapasiteye karar verirken, alanın güneş enerjisinden ne oranda faydalandığını da göz önüne almalısınız.

Buna göre, kuzey yönünde konumlanan alanlarda ısı ihtiyacı, güney yönündekilere göre daha fazladır.
 

Mekânın Bulunduğu Yükseklik

Yüksek katlarda soğuk havaya daha fazla maruz kalınır. Eviniz yüksek bir katta yer alıyorsa, alt kattakilere kıyasla daha yüksek bir ısıtma kapasitesine ihtiyaç duyarsınız.
 

Mekândaki Isı Yalıtım Durumu

"Hangi Kombiyi Almalıyım?" sorusu, alandaki ısı izolasyon durumunu da göz önüne almayı gerektirmekte.

 İyi bir ısı yalıtımı, ısınma ihtiyacını düşüreceğinden, kombide çok yüksek ısıtma kapasitesini gereksiz kılar.

Tüm bu hususların birlikte sağlıklı şekilde değerlendirilmesi işini, ancak uzmanlar yapabilir. O yüzden ısı kapasitesine karar verirken uzman personelden yardım alın. Hepsinialalim.com ürün gamındaki Arçelik Kombi Modelleri için kıyaslamalar yapmayı ve ürünleri online incelemeyi unutmayın!

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...