topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Tarih: 17.03.2023 00:47
Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?
Klimanın verimli çalışmaya devam etmesi ve insan sağlığı için, filtre temizliğinin önemsenmesi gerekiyor.

Klimalarda Filtre Temizliği Neden Gerekli?

Klima filtresinin, işlevini gereği gibi yerine getirmeye devam etmesi, yeterli sıklıkta temizlenmesiyle mümkün.

Ortamdaki tozu ve mikroorganizmaları filtreleyen bu parçaların kirli halde bulunması, çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bunların başında sağlıkla ilgili olanlar geliyor. Kirli filtreler, klimanın çalıştığı ortamdaki havayı da kirletir. Solunan havanın düşük kalitede olması ise üst solunum yolu enfeksiyonlarına uygun zemin hazırlar. Lejyoner hastalığı olarak bilinen akciğer enfeksiyonunun baş sebebi, temizliği yapılmayan klima filtreleridir demek yanlış olmayacaktır.

Filtrenin gereği gibi temizlenmemesi klima performansını da olumsuz şekilde etkiler. Tozlu filtre, ısıtma ve soğutma performansını düşürür, buna karşın tüketilen enerji miktarını arttırır. Tüm bunların yanı sıra, temizlenmeyen filtreler rahatsız edici koku yaratır.

Duvar tipi (ev tipi) klimaların ayda bir kez temizlenmesine özen gösterin. Klimanın çalıştığı ortamda toz oranı fazlaysa, daha sık temizleme söz konusu olmalı.

Peki, Klima Filtresi Nasıl Temizlenir? Temizlikle ilgili hangi detaylara dikkat etmek gerekiyor?

 

Aşama Aşama Klima Filtre Temizliği

Her şeyden önce, kullandığınız klimaya özel bakım detayları için kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun. Temizliğe başlarken cihazın elektrikle bağlantısını kesmeniz gerek. Bu, herhangi bir güvenlik riski oluşturmamak adına önemli.

Toz filtresini klimanın ön kapağını açarak kolayca çıkarabilirsiniz. Klimanın üstünde konumlanan kolay çıkarılabilir filtreleri ise, hafifçe kendinize doğru çekerek çıkarmanız mümkün.

Yıkama işlemini kolaylaştırmak için tozun büyük kısmını önce elektrikli süpürgeyle uzaklaştırın. Ardından filtreyi, uygun bir temizleyici ürün içeren suyun içinde on dakika kadar bekletin. Bu aşamada kullandığınız temizlik maddesinin sert kimyasal yapıya sahip olmaması önemli. Bulaşık deterjanı, risksiz bir temizlik gerçekleştirebilir.

Suda beklettikten sonra, filtreyi akan su altında elinizle nazikçe ovarak temizlemeye devam edin. Silme işlemi için kesinlikle sert yüzeyli araçlar kullanmayın. Aksi halde, filtre zarar görecektir.

 

Klima Filtresi Nasıl Kurutulur?

"Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?" sorusu kadar önemli bir diğer husus, filtre kurutma işlemi.

Yıkadığınız filtreyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakarak ya da saç kurutma makinesiyle kurutma yoluna gitmeyin. İdeal olanı, serin, kuru ve güneş ışığının direkt gelmediği bir ortamda filtrenin kendi kendine kuruması.

Tamamen kurumadan filtreyi cihaza takmayın ve klimayı filtresiz çalıştırmayın.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...