topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

Arçelik Klimalarda BTU Nedir?

Tarih: 17.03.2023 00:37
Arçelik Klimalarda BTU Nedir?
Arçelik Klima Seçiminizi etkileyecek en önemli etken BTU değeridir. Peki, BTU nedir ve nasıl hesaplanır?

BTU Değeri Ne Anlama Geliyor?

Klima satın alma kararı üzerinde etki derecesi en yüksek unsur BTU değeridir. Doğru ürünün seçilebilmesi için BTU değerinin doğru hesaplanması gerekiyor. Peki, Arçelik Klima Btu Değeri Nedir?

BTU (British Thermal Unit),bir enerji birimidir. Bir libre suyun sıcaklığını 63o F’den 64o F’ye çıkarmak için gerekli enerji miktarını gösterir. BTU/h şeklindeki birim, klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama verdiği enerji miktarını ifade etmektedir.

BTU değeri, klimanın performansı konusunda fikir verir. Genel olarak, bu değerin yüksekliği, yüksek bir ısıtma ve soğutma kapasitesi anlamını taşıyor. Yüksek ısıtma/soğutma kapasitesi ise, birim zamanda daha fazla miktarda havayı ısıtmak ve soğutmak yani, belirlenen sıcaklığa daha kısa sürede ulaşmak demek.

 

Yüksek BTU Değeri Her Durumda Olumlu Değil

BTU değerini doğru yorumlamak gerekiyor. Gereğinden yüksek bir değer, ihtiyaç duyulan performansın altındaki bir değer kadar olumsuz. Her iki durumda da fazla enerji tüketimi söz konusu olacaktır.

Enerji tasarrufu için, gereksinimlerinizi karşılayacak kadar ısıtma/soğutma performansı gösterecek ürünlere yönelmelisiniz.

 

Arçelik Klima BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

BTU değerinin hesabında kullanılan formülde iki ana değişken yer almaktadır; klimanın kullanılacağı mekânın büyüklüğü ve bulunulan coğrafi bölge.

Klimanın çalışacağı alanın büyüklüğü formüle, metrekare cinsinden değeriyle dâhil edilir. Coğrafi bölge ise, BTU değeri için belirlenmiş katsayı ile temsil edilir. Bölge katsayıları, bölgelerin kendi özel şartlarına göre hesaplanmıştır. Katsayılar şu şekildedir:

İç Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 346

Karadeniz Bölgesi’nin katsayısı: 385

Marmara Bölgesi’nin katsayısı: 385

Ege Bölgesi’nin katsayısı: 423

Akdeniz Bölgesi’nin katsayısı: 445

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 462

Doğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 308

Buna göre, Klima Btu Hesaplama Formülü:

Soğutma İhtiyacı (BTU/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak Alan (m2) şeklindedir.

 

Mekân büyüklüğü ve coğrafi bölge haricinde BTU hesabını etkileyen başka unsurlar da söz konusu. Cihazdan yararlanacak kişi sayısı ve ortamdaki ısı yayan diğer cihazların varlığı bunlardan en önemlileri. Klimayı kullanacak kişi sayısı 4’ten fazlaysa, fazla her kişi için bu formülle bulunan değere 600 BTU/h eklenir. Mekânda aydınlatma gücü 500W’tan yüksek olan bir aydınlatma aracı varsa, ekstra aydınlatma değeri 3.4 katsayısıyla çarpılarak sonuca eklenir.

 

 

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...