topbar-arceliklogo Arçelik Yetkili Satıcısı

Arçelik Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Tarih: 17.03.2023 01:33
Arçelik Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?
Özensiz kullanım makinenin performansını düşürür, kullanım ömrünü azaltır ve çamaşırların zarar görmesine neden olur. Bu nedenle, kullanımda bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Arçelik Kurutma Makinesi Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Satın aldığınız kurutma makinesinin uzun süre problem çıkarmadan işlev görebilmesi, kullanım şekliyle yakından ilgili. Özensiz kullanım, cihazın ömrünü kısaltacak, çamaşırların zarar görmesine neden olacaktır.

Peki, Arçelik Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

 

Program Seçimi

Elbette her şeyden önce makineyi doğru programda çalıştırdığınızdan emin olun. Program, kumaş türüne uygun olmalı. Dolayısıyla, aynı kumaş türündeki ya da benzer özellikler gösteren kumaş türlerindeki çamaşırları birlikte kurutmaya özen gösterin.

 

Filtre Temizliği

Kurutma makinelerinde yükleme kapağının iç kısmında delikli bir filtre yer alır. Bu filtrenin fonksiyonu, kurutma sırasında çamaşırdan çıkacak tüy ve lifleri toplamaktır.

Hav filtresini, her kullanımdan sonra temizlemenizde fayda var. Özellikle yünlü çamaşırları kurutma işleminin ardından filtre, fazla miktarda yün toplayacağından mutlaka temizlenmeli. Filtrede biriken tüyleri elinizle alabileceğiniz gibi bu işlemi elektrikli süpürgeyle de yapabilirsiniz. Tüylerden arındırdığınız filtreyi ılık suyla yıkayıp, ortam ısısında kurumaya bırakın ve yerine tekrar takmak için tamamen kurumasını bekleyin.

 

Cihazın Bulunduğu Ortam

Çamaşırda kötü koku probleminin ortaya çıkmaması için makinenin, iyi havalandırılan bir yerde çalışması gerekiyor. Makine çalışırken mümkünse kapı ve/ veya pencere açık olsun.

Cihazı tezgâh altında kullanıyorsanız, cihaz ve tezgâh yüzeyleri arasında en az 3 cm boşluk kalmasına dikkat edin.

 

Çamaşırları Cihaza Koyarken…

Fermuar, düğme, ip gibi detaylar içeren çok parçalı çamaşırlar, uygun şekilde makineye atılmazsa, birbirine dolanan parçalar sebebiyle tam kurutma sağlanamayabilir. O nedenle, kurutmadan önce fermuarların çekili, düğmelerin ilikli olması gerekiyor.

 

Yoğuşmalı Kurutma Makinesi Kullanıyorsanız…

"Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?" sorusu, yoğuşmalı kurutma makinelerinde yoğuşturucu bakımını da gündeme getiriyor.

Bu türlerde çamaşırdaki nemi, cihaz içinde ısınan hava çeker ve yoğuşturucuya gönderir. Yoğuşturucu ise dışarıdan aldığı soğuk hava yardımıyla bu buharı, suya dönüştürerek su deposuna iletir.

Sistemin düzgün şekilde çalışabilmesi için yoğuşturucunun yüksek performansa sahip olması şart. Bu nedenle, yaklaşık 30 kullanımda bir bu parçayı, musluk altında yıkamak suretiyle temizleyin.

 

Su Tankının Bakımı

Cihazın sol üst bölümünde yer alan su tankını, her kullanımdan sonra boşaltın.

Bunu yaparken makinenin fişinin takılı olmadığından emin olun. Suyu boşalttıktan sonra parçayı temiz bir bezle kurulayın. Yeni nesil Arçelik Kurutma Makinesi Modelleri alarak yaşayacağınız olası problemlerinizi en asgari düzeye indirebilirsiniz. Online alışveriş için sizleri Hepsinialalim.com saylarımıza bekliyoruz.

 

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...