topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Arçelik Mikrodalga Fırınlar İçin Kullanım Önerileri

Tarih: 17.03.2023 00:20
Arçelik Mikrodalga Fırınlar İçin Kullanım Önerileri
Arçelik Mikrodalga Fırınlar ile yemek ısıtma ve buz çözme dışında başka nasıl fayda sağlayabilirsiniz.

Arçelik Mikrodalga Fırınlar Neden Pratik?

1900’lü yılların başında mühendis ve mucit Percy Spencer tarafından geliştirilen mikrodalga fırınlar, günümüzde geleneksel türlerin yanı sıra ankastre tasarıma sahip çeşitleriyle de mutfaklarda boy gösteriyor. Geleneksel ve Ankastre Mikrodalga Fırınlar, pratik kullanım deneyimi sunmalarıyla klasik fırınlardan ayrılmakta. Mikrodalga fırınların nasıl daha hızlı ısınma sağladığını anlamak için çalışma prensiplerini incelemek gerekir.

Gıda tarafından soğurulan belirli bir frekansa sahip mikrodalga ışınlar, gıdayı oluşturan polar moleküllerin hareketlerini arttırır. Bu hareketlilik sürtünme ısısı açığa çıkarır. Besinleri hızlı şekilde ısıtan ya da pişiren, kendi bünyelerinde açığa çıkan bu ısı enerjisidir.

 

Arçelik Mikrodalga Fırında Daha Fazlası da Var...

Onları genellikle yemekleri ısıtmak, yiyeceklerin buzunu çözmek ve hazır pizza gibi gıdaları pişirmek için kullanıyoruz fakat mikrodalga fırınlarla bunlardan daha fazlasını gerçekleştirmek mümkün.

Mikrodalga fırın her tür sebzeyi sağlıklı şekilde pişirebilir. Pişme işleminin kısa sürede gerçekleşmesi, sebzedeki besin öğelerinin büyük oranda korunmasını sağlayacaktır. Mikrodalga pişirme torbaları içine koyulan sebzeler kendi buharlarında, lezzeti ve içeriğindeki vitaminler ile mineraller korunarak pişebilir.

Kekik, nane, maydanoz gibi bitkileri daha kısa sürede kurutmak için de mikrodalga fırınlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için tüm yapmanız gereken, kâğıt zemin üzerine yaydığınız bitkileri fırınladıktan sonra, nemini tamamen atana kadar birkaç kez fırından çıkarıp tekrar fırınlama işlemini gerçekleştirmek.

Bayat ekmekleri atma taraftarı değilseniz onları galeta unu haline getirerek değerlendirmek için mikrodalga fırınınızı kullanabilirsiniz. Mikrodalga fırında kuruyan bayat ekmekler, blenderdan geçirildiği takdirde et ve balık kızartırken, köfte yaparken kullanabileceğiniz galeta unu elde edeceksiniz.

Evlerin bu becerikli eşyalarından yardım alabileceğiniz konular düşündüğünüzden fazla olabilir. Soğan doğrarken gözlerinizin yanmaması ve yaşarmaması için onları kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Uç kısımlarını keserek bir süre mikrodalgada ısıttığınız soğanlar, doğranırken gözlerinizi yakmayacaktır. Tanelere ayrılmış halde mikrodalga fırında ısıtılan sarımsak dişlerinin ise çok daha kolay şekilde soyulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Şekerlenmiş balı eski haline getirmek için de mikrodalga fırın pratikliğinden yararlanabilirsiniz. Kapağı açık kavanoz içinde mikrodalgada ısıtılan bal, kısa sürede eski formuna dönecektir.

Hayatınızı kolaylaştıracak, ankastre tasarım avantajına sahip Arçelik Ankastre Mikrodalga Fırın modellerini online mağazamızdan inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...