topbar arçelik logo Arçelik Yetkili Satıcısı

Arçelik Televizyonlarda LED Teknolojisi

Tarih: 17.03.2023 00:21
Arçelik Televizyonlarda LED Teknolojisi
Arçelik TV çeşitlerinde arka aydınlatmada floresan yerine LED kullanımının başlaması, televizyon tarihinin önemli dönüm noktalarından.

LED Teknolojisinin Arçelik Televizyonlarda Kullanımı

LED (Light Emitting Diode) Işık Yayan Diyot anlamına gelmektedir. Günümüzde konutlarda ana aydınlatmadan, mağazalarda reyon dekorasyonuna kadar çok çeşitli alanlarda boy gösteren LED teknolojisi, televizyonlarda da yeni bir dönemi başlattı. Peki, Led TV Nedir?

LED televizyonlar standart LCD televizyonların LED aydınlatmayla geliştirilmiş versiyonudur. İki kat polarize cam arasında bulunan sıvı kristal hücreden meydana gelen LCD ekranların standart çeşitlerinde arka aydınlatma soğuk katot floresan lamba ile gerçekleştirilir. LED televizyonlarda ise bu aydınlatma LED ile yapılmakta.

 

Neden Arçelik LED TV Teknolojisi?

Arka aydınlatmada soğuk katot floresan lamba yerine LED aydınlatma kullanılması pek çok bakımdan avantaj sunmakta. Bunların başında düşük enerji tüketimi geliyor. Standart LCD ve plazma televizyonlara kıyasla Arçelik LED Televizyonlar %40 civarında enerji tasarrufu sağlar.

Ekonomik olma özelliği yalnızca düşük enerji tüketimiyle değil aynı zamanda uzun kullanımla da ilişkilendirilebilir. LED teknolojisinin uzun ömürlü kullanım imkânı, televizyonlarda da etkisini göstermekte. LED televizyonlar, kullanım talimatına uyulduğu takdirde uzun süre kullanılabilir.

LED televizyonlar, klasik LCD televizyonlardan ince ve hafiftir. Ortamdaki yüksek sıcaklıktan ve titreşimlerden olumsuz etkilenmez, düşük sıcaklık seviyelerinde daha uzun süre performans gösterebilirler.

 

Üstün Seyir Keyfi

Seyir deneyimi üzerinde de LED teknolojisinin olumlu etkilerinden bahsetmek mümkün. Renk konusunda geniş bir yelpaze söz konusudur ve ekran üzerine gelen yoğun ışıkta yansıma daha az olur.

Full HD çözünürlük değeriyle bir araya gelen Arçelik Led TV Özellikleri,izleme deneyimini daha iyi boyutlara taşıyacaktır. Satın alma kararı verirken diğer birçok teknik kavram gibi HD kavramı hakkında da yeterli bilgiye sahip olmanızda fayda var.High Definition (Yüksek Çözünürlük) kelimelerinin kısaltması olan HD, 1280x720 çözünürlük değerini ifade eder. Yani yatay halde 1280 adet, dikey olarak ise 720 adet piksel bulundurur. Bu değer 720p olarak da ifade edilir. Bu piksellerin ekrana tam bir çizgi halinde geldiği anlamını taşımaktadır.

Televizyonlarla birlikte, akıllı telefon, tablet, laptop gibi cihazların ekranlarında da sık sık kullanılan Full HD ekranlar ise 1920x1080 çözünürlük değerine sahiptir. 1080p olarak ifade edilen bu çözünürlük HD’ye kıyasla daha kaliteli bir seyir deneyimi sunar.

 

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...